Vyčio Jankausko šokio teatro gastrolės Pekine
2016-09-23 Gintarė Margytė
Šiemet Vyčio Jankausko šokio teatras buvo pakviestas į Pekine vykstantį „Beijing Fringe“ festivalį ir rugsėjo 16-17 dienomis „Beijing Pioneer Theater“ pristatė šiuolaikinio šokio spektaklį „Aritmijos“. Nuo 2008 m. vykstantis festivalis šiemet dedikuotas 400-osioms Viljamo Šekspyro mirties metinėms. Festivalio metu publikai buvo pristatyta 59 spektakliai, iš kurių 12 buvo užsienio šalių pastatymai.
Pasiruošimo procesas gastrolėms, pasak choreografo, praėjo gana sklandžiai, nors su tam tikrais iššūkiais teko susidurti. Derinant gastrolių detales, teko praeiti tam tikrą Kinijos valdžios institucijų cenzūrą, kadangi festivalio organizatoriai privalo suderinti su vietos savivaldybe, jog atvežamas meninis produktas ideologiškai ir morališkai neprieštarauja vietinėms nuostatoms.
„Po paskutinio viešo spektaklio rodymo Lietuvoje praėjo beveik dveji metai, tad buvo šokių tokių sunkumų atgaivinant spektaklį, juolab kad šio spektaklio šokėjai išsibarstę – Riikka Ihalainen šiuo metu gyvena Suomijoje, Mantas Černeckas Klaipėdoje, kiti Vilniuje. Tačiau sunkumus pavyko išspręsti, gastrolėms pasiruošėme,“ – pasakojo choreografas Vytis Jankauskas.
Turbūt įdomiausia gastrolių dalis, pasak kūrybinės spektaklio komandos, buvo po spektaklių vykusios diskusijos su publika. „Kiek esame rengę diskusijas Lietuvoje, pastebėjau, kad mūsų žiūrovai atsargesni, stengiasi užduoti tik „protingus“ klausimus, gal šiek tiek bijo išsiduoti, kad kažko nesuprato ar jiems nepatiko. O Kinijos žiūrovai daug klausinėjo apie spektaklio idėjas, konkrečias scenas ar sprendimus, kelios vyresnio amžiaus moterys labai aistringai reiškė savo nuostabą/nepritarimą kai kurioms spektaklio scenoms,“ – įspūdžiais dalinosi šokėja Giedrė Kirkilytė.
Buvo smalsu, kaip rytų kultūros žiūrovai priims spektaklį „Aritmijos“, pasitelkiant šokio kalbą ir beveik šimtą porų batų, kalbantį apie visuomenės primetamus vaidmenis ir individo laisvę. Sprendžiant iš po spektaklių vykusių diskusijų bei atgarsių, ši tema Kinijos publiką ne tik sudomino, bet ir emociškai sujaudino. Tai tik patvirtino seną tiesą, jog nepaisant gana ryškių kultūrinių skirtumų, vis tik žmones visur sieja panaši, bendražmogiška egzistencinė problematika.
Šį sezoną Vyčio Jankausko šokio teatras planuoja reguliariai rodyti spektaklius Vilniuje, Menų spaustuvėje. Artimiausias spektaklis – „Akloji dėmė“ spalio 13 d. Menų spaustuvėje bus rodomas kaip Šiaurės ir Baltijos šalių šokio tinklo „keðja“ suvažiavimo meninės programos dalis. Kitų metų vasario mėn. laukia gastrolės Berlyne, kur lietuvių šiuolaikinio šokio vitrinos rėmuose bus rodomas spektaklis „Akloji dėmė“. O kitų metų pavasarį teatras planuoja išleisti naujo spektaklio darbiniu pavadinimu „Agonija“ premjerą.
Vyčio Jankausko šokio teatro gastroles Pekine parėmė Lietuvos kultūros taryba, organizuoti spektaklio rodymą padėjo aktyvi LR kultūros atašė Kinijoje Agnė Biliūnaitė.
„Šokio pasaulyje: naujienos, įvykiai, jų vertinimas ir komentarai“ projektą dalinai remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas