Skrydis tarp Kanados ir Palestinos: dešimtasis Naujojo cirko savaitgalis
2015-07-17
„Nežinoti šiuolaikinio cirko yra tas pats, kas klausytis tik Bethoveno, ir, pavyzdžiui, apsieiti be Bitlų“, sakė akrobatas Duncan Wall. Dažnam Menų spaustuvės organizuojamo Naujojo cirko savaitgalio lankytojui jau nebereikia aiškinti, kad šiuolaikinis cirkas nebūtinai skirtas vaikams ir apskritai artimesnis teatro spektakliams nei tam, ką žmonės prieš daugybę metų įprato matyti keliaujančiose šapito palapinėse. Festivalis jau ne kartą įrodė, jog cirko pasirodymai menine kokybe yra lygiavertis (arba, gali net pranokti) bet kurią kitą scenos meno sritį.
Vilniuje jau tampa įprasta, kad būtent šiuolaikinis cirkas pradeda naują teatro sezoną. Šįmet rugsėjį Naujojo cirko savaitgaliui stuktelės pirmasis rimtas jubiliejus – festivalis rengiamas jau dešimtąjį kartą ir plečia savo trukmę, erdvę bei formą. Rugsėjo 9-13 dienomis vyksiantis savaitgalis prasidės trečiadienį ir tęsis iki pat sekmadienio vakaro. Greta tokių elitinių Europos cirko valstybių kaip Prancūzija, Suomija bei Danija, spektaklius atveža ir šiuolaikinio cirko meka Kanada. O jei egzotikos dar maža – atvyksta šiuolaikinio cirko duetas iš Palestinos.
Pasaulinio garso svečiai
Pirmą kartą Lietuvoje viešės viena lydinčiųjų ir pagrindinių Kanados cirką reprezentuojančių trupių „Seven fingers“. „Šios trupės spektaklių kokybė nenusileidžia Cirque du Soleil spektakliams“, sako festivalio koordinatorė Gintarė Masteikaitė, „skirtumas tas, kad Cirque du Soleil orientuojasi į komercinę rinką, tuo tarpu „Seven fingers“ gręžiasi į mažesnį formatą ir kitokią meninę kokybę.“ Didžioji dalis trupės kūrėjų turi patirties ir Cirque du Soleil spektakliuose. Menų spaustuvėje bus pristatytas vienintelis „Seven fingers“ monospektaklis „Čiuožykla“ apie vienišą žmogų, kuris nori mylėti ir būti mylimas, ir koks liūdnas bei juokingas jis iš tiesų tampa tokioje atpažįstamoje situacijoje.
Pirmieji kartai
Palestina turbūt yra viena tų šalių, kurių vardą, kalbant apie šiuolaikinį cirką, tikėtumėmės išgirsti mažiausiai. „B-Orders“ – pirmasis palestiniečių sukurtas profesionalus šiuolaikinio cirko spektaklis, jo autoriai Fadi Zmorrod ir Ashtar Muallem – pirmieji Palestinoje gimę šiuolaikinio cirko profesionalai. Tai neabejotinai yra pirmasis šiuolaikinio cirko spektaklis, kuris į Lietuvą bus atvežtas iš Palestinos ir iš Azijos žemyno apskritai. Pirmasis palestiniečių „blynas” neprisvilo – nepaprasto grožio spektaklis keliauja po visą pasaulį, neseniai lankėsi Pietų Amerikoje, į kurią greitu laiku teks sugrįžti, o į Vilnių atkeliaus iškart po 20-ties parodymų Edinburgo „Frindge“ festivalyje.
Europos vardai
Tradiciškai Naujojo cirko savaitgalis neapsieina be trupių iš Prancūzijos – šalies, kurios sostinė, kaip teigė Federico Fellini, „pakylėjo cirką iki meno“. Duetas „Cie Barolosolo“ atidarys festivalį pasirodymu Menų spaustuvės kiemelyje, kuriame nekils į sceną, bet lips į baseiną. Apie poetišką, muzikalų ir klounišką gyvenimą Mathieu Levavasseur ir William Valet pasakoja veikdami virš, aplink ir su vandeniu. Tuo tarpu antrasis iš Prancūzijos atvykstantis pasirodymas – visiška priešingybė. Čia Etienne Marceau manipuliacijos objektais pagalba atliks valandos trukmės arbatos ceremoniją „Pastebėjimai“, kurią jau yra pristatęs daugiau nei 300 kartų.
Skandinavų cirkui šįmet atstovaus jungtinis Suomijos trupių projektas bei danų trupė TinCanCompany. Menų spaustuvės kiemelyje pasistatę kemperį, danai savaitgalio popietėmis pristatys spektaklį visai šeimai „Stovyklavimo džiaugsmas“. Suomių vakare bus parodyti du spektakliai. Vienas jų – vizualiojo teatro ir šiuolaikinio cirko trupės WHS „Mortimer“, atliekamas artisto Ville Walo, Suomijoje vadinamo šiuolaikinio žonliravimo pionieriumi, novatoriumi bei reformatoriumi. Cirko pasaulyje Walo jau daug metų garsėja ne tik žongliravimo inovacijomis, bet ir objektų teatru, manipuliacija daiktais bei medijų ir veiksmo sinteze cirko ir teatro spektakliuose. Antroji vakaro dalis – spektaklis „Paviršius“. Lyrišką istoriją Salla Hakanpää pasakoja priešindama statišką prisirišimą prie virvės ir nuolat trykštančio vandens dinamiką. Nepriekaištinga estetika ir geras skonis – tai neatsiejama nuo WHS produkcijos spektaklių.
Kitas formatas
Absoliuti dešimtojo festivalio naujiena – ispano Horacio Alcalá dokumentinis filmas „Skrodžiant dangų“, kuriame pasakojamos aštuonių iš įvairiausių kraštų kilusių akrobatų istorijos apie jų gyvenimą už scenos, apie vaikystėje gimusį norą skristi, apie įveiktas traumas, po kurių grėsė karjeros pabaiga, apie gydančią cirko galią. Tarp jų – ir festivalyje pasirodysiančio palestiniečio F.Zmorrod istorija apie pasiryžimą rinktis sunkesnį kelią. 2013-aisiais sukurtas filmas nuolat keliauja per didžiuosius šiuolaikinio cirko bei kino festivalius. Į Lietuvą atvyksta ir pats filmo režisierius, su kuriuo, kaip ir su F.Zmorrod, bus rengiamas susitikimas Menų spaustuvės kavinėje.
Iki šiol edukavęs tik potencialius cirko praktikus, šįkart festivalis gręžiasi į potencialius rašytojus apie cirką. Nordic-Baltic projektas sukvies scenos menų teoretikus iš visų Baltijos šalių į trijų dienų seminarą, kuriame dalyviai susipažins su šiuolaikinio cirko spektaklių analizės principais. O rašyti šiame festivalyje tikrai bus apie ką.
* Festivalio renginius rinkitės Menų spaustuvės kalendoriaus skiltyje.
** Bilietai Tiketoje.