Austėja Vilkaitytė. Išoriniai pojūčiai. Premjera!
režisierė ir choreografė - Austėja Vilkaitytė | choreografija/atlikimas Austėja Vilkaitytė, Eglė Nešukaitytė, Judita Stundžytė, Kristina Marija Kulinič, Ieva Jackevičiūtė, Indrė Ginkevičiūtė | režisierė konsultantė - Jurga Zubakaitė | rašytoja - Monika Kalinauskaitė | plaukų menininkė - Justė Margarita Balčiūnaitė | dizainerė - Rūta Stepanovaitė | projekto vadovė - Vaida Stepanovaitė
Organizatorius: VšĮ „Meno vadybos platforma”
Trukmė - 122 min.
Vieta: Klaipėdos dramos teatras
Renginio data ir laikas: 2017 m. gegužės 20 d. 19 val. 00 min.
N16
Austėjos Vilkaitytės šiuolaikinio šokio spektaklis „Išoriniai pojūčiai“ Lietuvos šokio lauko kontekste pasirodo kaip kūrybinis veiksmas, laviruojantis tarp šokio spektaklio ir performanso, kaip jungiantis ir ieškantis ribų, kuriose tirpsta žanrai, profesionalus ir mėgėjišku laikomas šokis. Choreografija, kuriama ir spektaklio režisierės, ir atlikėjų, veikia kaip laiko, erdvės, kūnų ir objektų kompozicija, kurioje skamba autorės klausimas apie paties šokio esybę. Šis klausimas tiriamas spektaklio kūrimo ir pristatymo procesuose, kurių metu kūrinys jo dalyvėms yra tapęs terapiniu veiksmu.
„Išoriniai pojūčiai“ yra tęstinio projekto „Pojūčiai“ dalis (pirmoji dalis - „Vidiniai pojūčiai“) bei yra vienas iš išplėstinio kūrybinio judėjimo rezultatų. Spektaklio eskizas buvo pristatytas 2015 metais ŠMC performansų programoje „Pažadų mėnuo“, ir tyrimas tęsiamas bendrose moterų improvizacijose ir meditacijose.
Spektaklis suvokiamas kaip procesas ir proceso dalis, per kolektyvinį veiksmą leidžiantis patirti moterų situaciją, tapatybę, seksualumo išraiškas ir solidarumą dabartinėje visuomenėje. Per muziką, šokį autorė išdidina tam tikrus jautrių, naivių moterų stereotipus, scenoje ieško pažeidžiamumo, kurį įgalina kaip pasipriešinimą priimtoms normoms.
Atlikėjos šneka nuo 90-ųjų iki dabar populiarių pop muzikos grupių („MAN-GO“, „Mango“, „Kitokios“, „Atlanta“, „Sirenos“, „Taja“, „Faina“ „Geltona“ ir kt.) dainų žodžiais, kurie tampa lyg naiviai švelnus repas.
Austėjos Vilkaitytės spektaklyje vieniša moteris tyrinėja savo seksualumą - Lietuva čia egzistuoja kaip posovietinė, lenkų ir rusų kultūrų paveldo formuota valstybė Vakarų ir globaliame kontekste.
Šios dvi fundamentalios, ir, kartu, takios tapatybės – lyties bei nacionalinė – susikerta, susilieja, o jas padeda atskleisti autorės vystoma „Rajoninė teorija“, kurioje apžvelgiama Rytų Europos regiono socialiniai sluoksniai bei subkultūros. Spektaklyje pasirodo kičo estetika, artima ir bendroje autorės kūryboje.
Spektaklyje „Išoriniai pojūčiai“ nagrinėjamas autorę dominantis santykis, telepatinis ryšys su objektais. Sąsaja tarp objekto, praeities, dabarties, geografinės, nacionalinės ir emocinės tapatybės kuria savitą realybę, kurioje spektaklio atlikėjos glaudžiai komunikuoja tarp savo judesio archyvų, ieško santykio su savimi ir su išore. Asmeniniai kūrybiniai sentimentai, frazės ir jų nuotrupos yra iškraustomi iš asmeninių šokio archyvų ir naudojami kaip kūrinio medžiaga.
Paraleliai formuojamas rašytojos Moikos Kalinauskaitės tekstinis kūrinys:
Austėjos Vilkaitytės kūryba veikia šiuolaikinio šokio ir performanso laukuose. Šokėjos išsilavinimą įgijo Islandijoje, Suomijoje, Austrijoje. Dalyvauja Lietuvos ir užsienio rezidencijose, mokymuose.
Lietuvos Šiuolaikinio šokio asociacijos narė. Lietuvoje žinomi A. Vilkaitytės kūriniai „Violeta Salonen. Išoriniai pojūčiai“, „Kriste Blet. Vidiniai pojūčiai“, „CC_AUDI“, „CC_DVASIA“, „Lietuva brangi“. Dirba plačioje geografinėje aprėptyje, bendradarbiauja su kitais kūrėjais. 2012 metais subūrė tarptautinį šokio kolektyvą „Foreign Mountain“. Jos kūryboje galima atpažinti posovietinio laikotarpio miesto gyvenamųjų rajonų kultūros detales, reklamos, interneto, popkultūros išraiškas, taip pat moters tapatybės, seksualumo tematiką.
daugiau apie Austėja VIlkaitytės kūrybą:http://stellasalonen.in/
Po spektaklio autorė su komanda kviečia į publiką pokalbiui, apie kūrinio koncepcijos ir proceso vystymą bei kitus kūrybinius 'kulisius'.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Bilietus galima įsigyti Tiketoje.