Gallery Weekend Kaune debiutuoja pirmasis Lietuvoje mažai žinomo japoniško avantgardinio šokio buto teatras OKARUKAS
2017-05-11
POST galerijoje Kaune, renginio Gallery Weeekend Kaunas 2017 metu, debiutuos nauja avangardinio japonų šokio buto (angl. butoh) šokio teatro trupė OKARUKAS. Gegužės 13 d., 20:00 valandą, Okarukas pristatys specialiai galerijos erdvei bei renginio koncepcijai pritaikytą performansą „Dolls“, su sveika doze institucinės kritikos bei mokslinės fantastikos prieskoniu.
Pagrindinė performanso herojė - žymi meno kolekcionierė, kuratorė ir įvairių menininkų atstovė iš Paryžiaus - Gina Hillberg specialiai atvyksta į Kauną pristatyti neseniai Lietuvoje įkurto šokio teatro Okarukas. Pasak Ginos Hillberg, tik dirbant ir gyvenant užsienyje yra įmanoma turėti objektyvią nuomonę apie tai, kas iš tiesų vyksta mažame ir glaudžiai persipynusiame Lietuvoje meno pasaulyje. „Tačiau man nebaisu, kad ant manęs užsirūstins kažkoks įtakingas Kultūros ministerijos valdininkas ir dėl to gali įtakoti mano finansavimą ir pasirodymų galimybes. Todėl galiu sau leisti sakyti tai, ką manau“ - žodžio kišenėje neieško Gina.
Ji supranta, kad ji taip pat yra šiuolaikinės visuomenės produktas - išsilavinusi, nepriklausoma, ambicinga ir karjeros siekianti moteris, neturinti vaikų ir negyvenanti santuokoje. Dėl to Gina drįsta būti politiškai nekorektiška, kalbėdama apie moters situaciją šiuolaikinėje visuomenėje. Ji priduria, kad sparčiai besivystančių technologijų dėka, moterys vis dažniau pakeičiamos nuolankiomis sintetinėmis lėlėmis, o tuo tarpu stiprios šiuolaikiškos moterys lieka netekėjusios ir beveikės.
Tiesa, Ginos tapatybė nėra visiškai aiški, todėl įprasta galerijos atidarymo kalba palaipsniui virsta siurrealistine situacija, kurioje žiūrovai tampa laikinais pasakojimo, apie meno pasaulį bei moters padėtį šiuolaikinėje visuomenėje, įkaitais ir dalyviais. Performansas yra kuriamas avangardinio japonų šokio buto ir mokslinės fantastikos elementų pagrindu.
Performanso autorė, šiuo metu Paryžiuje reziduojanti lietuvių kilmės menininkė, Sakurako sako, jog pagrindinis kūrinio tikslas yra sukurti situaciją, kurioje atsidūrę galerijos svečiai būtų netikėtai įtraukti į nuotykį, kviečiantį persvarstyti visuomenės aktualijas bei žmogaus būklę šiuolaikinėje realybėje.
Okarukas - tai pirmas ir vienintelis Lietuvoje buto šokio teatras, vadovaujamas šiuo metu Paryžiuje reziduojančių menininkų: lietuvių kilmės Sakurako ir prancūzo Phil Von. Buto yra 1960-tųjų metų pradžioje japonų choreografo Tatsumi Hijikata išvystyta šokio-teatro disciplina. Ja siekiama atrasti autentišką šokėjo judesį, kuomet susikoncentruojama į žmogaus kūno, sąmonės ir dvasios santykį, tam pasitelkiami įvairūs vaizdiniai. Išskirtinis buto bruožas – artistų buvimas čia ir dabar (angl. „presence“), intensyvus dabarties patyrimas. „Buto“ koncepcijoje neskirstoma į “gražu - bjauru”, “geras - blogas”, šokiu siekiama atskleisti nekvestionuojamą paties kūno pasiūlytų judesių grožį.
Kol kas pasaulyje ir ypač Lietuvoje japoniškos buto šokio technika mažai žinoma ir daugiau praktikuojama solo. Sakurako yra vienintelė lietuvių kilmės pasaulyje žinoma buto technikos specialistė ir mokytoja, kuri be solo veiklos nuo 2012 vadovauja Re-United Now-Here komandai (Amsterdame ir Paryžiuje) ir šiemet iš savo lietuvių studentų subūrė ir pirmąjį buto šokio teatrą net tik Lietuvoje, bet ir pabaltyje. Daugiau informacijos: http://reunitednowhere.wixsite.com/theater-plays
Artėjantys OKARUKAS pasirodymai LIetuvoje:
Birželio 16 d. OKARUKAS debiutas Vilniuje: performansas-spektaklis „Hereafter 18 years later…“ renginio „Kultūros Naktis“ metu. Menų Spaustuvė, Vilnius.
Rugsėjo 20-30 d. Tarpdisciplininio šokio spektaklio „EŽK-118“ Nidos Meno Kolonijoje rezidencija-kūrybinės dirbtuvės.
Spalio 6 d. LT premjera: mokslinės fantastikos šokio spektaklis “Senseless”, AURA tarptautinio šokio festivalio metu, VDU, Kaunas.