Šiuolaikinio šokio dėstytojas Milan Tomášik: „Visos galimybių ribos yra tik galvose“
2017-07-19 Dance
Šokio mėgėjai ir profesionalai žino, kad pasiruošimas naujajam sezonui tradiciškai prasideda „Vasaros šokio mokykloje“. Didžiausias edukacinis šiuolaikinio šokio renginys Lietuvoje,
kasmet dalyviams siūlo šiuolaikinio ir klasikinio šokio pamokas, turiningas teorines ir praktines paskaitas, kurias veda kūrybiškumą skatinantys šokio pedagogai iš įvairių pasaulio šalių. Šiemet, rugpjūčio 14-19 dienomis, sostinės Menų spaustuvėje penkias skirtingas šokio ir su tuo susijusias technikas pristatys šeši savo srities profesionalai.
„Vasaros šokio mokykla“ pristato pirmąjį dėstytoją –choreografą ir šokėją iš Slovakijos Milan Tomášik, kuris Vilniuje pristatys savo paties sukurtą šiuolaikinio šokio techniką „HappyFeet”.
Milan Tomasik_SOLO
M. Tomášik bendradarbiauja su skirtingais choreografais, yra vienas šokio kompanijos Briuselyje „Les SlovaKs” įkūrėjų, trupės „Milan Tomášik&Co.”įkūrėjas. Profesionalią karjerą pradėjęs „ImpulsTanz” festivalio Vienoje programoje, Milan apdovanotas tiek gimtojoje Slovakijoje, tiek ir įvertintas tarptautiniu mastu. Šiuolaikinio šokio technikos žiniomis jis dalinasi su mokiniais skirtinguose šokio kompanijose, akademijose ir festivaliuose.
Prieš pirmąją kelionę į Lietuvą, M. Tomášik neslepia susidomėjimo mūsų šalies šokio bendruomene.
- Ar teko lankytis Lietuvoje? Ką esate girdėjęs apie mūsų šalies šiuolaikinio šokio sceną?
M.T.: Turiu prisipažinti, kad į Lietuvą atvykstu pirmą kartą. Galbūt kuriame nors tarptautiniame festivalyje esu sutikęs jūsų šalies šokėjus, bet, deja, negaliu prisiminti nei vienos jų pavardės. Dėl to tik dar labiau laukiu kelionės į Vilnių. Buslabai įdomu pamatyti, kokia šiuolaikinio šokio situacija jūsų šalyje, sutikti profesionalius šokėjus, pajausti atmosferą, sužinoti, kaip jie supranta kūną ir šokį.
- Keliaudamas po pasaulį, jūs vedate seminarus skirtingiems šokėjams. Ar pastebite, kokią įtaką turi skirtingų šalių kultūros šokėjų mentalitetui ar net kūnui?
M.T.: Į šį klausimą gana sudėtinga atsakyti. Tikriausiai kūrybinei šokėjų išraiškai turi įtakos kultūra, religija ir edukacija. Tačiau šokis – tai tarptautinė kalba, mes galime atlikti pasirodymus beveik bet kur ir tai atrodys labai panašiai. Įprasta manyti, jog Pietų ir Lotynų Amerikos šalyse – šokėjai yra labiau aistringi, šiaurėje – santūresni. Pastebiu, kad mes Slovakijoje į pasirodymus įpiname nemažai savo kultūrinio identiteto elementų, pripažindami, kas mesesame, iš kur kilę, kuo gyvename.
- Ar galite plačiau papasakoti apie šiuolaikinio šokio techniką „HappyFeet”, kurią pristatysite Vilniuje?
M.T.: Pavadinau šią šokio techniką „HappyFeet”2010 metais. Pagrindinė jos mintis – ta priminimas, kad judėti turėtume pradėti nuo pėdų ir joms skirtidaugiau dėmesio. Žvelgiu į kūną, kaip į visumą. Kai kūnas gyvas, aktyvus, energija keliauja juo. Mano seminarai paremti ritmu, muzikalumu – tai pratimų derinys technikai ir kūrybiškumui. Mano tikslas – pasiekti prieinamą, aiškų, virtuozišką ir ritminį kūną. Kai sakau virtuozišką, tai reiškia, kad turite padaryti maksimumą, kurį jūsų kūnas ir protas gali tam tikru momentu. Šiame seminare teisingai atlikdami pratimus būsite tikri, kad esate pasiruošę bet kuriuo metu fiziškai nekenkdami kūnui nesustoti šokti.
- Ar yra daugiau būdų šokėjams išlikti kūrybiškiems? Kas įkvepia kurti jus patį?
M.T.: Manau, kad daug priklauso nuo paties asmens. Nepakanka vien tik išmanyti šokio technikos, vaikščioti į seminarus. Daug priklauso ir nuo žmonių, kuriuos jūs sutinkate, energijos, kuri persiduoda, minčių. Technikos subtilybes jūs galite išmokti iš knygų, perskaityti ar pamatyti internete. Kūrybiškumui reikia, kad apsuptumėte save tinkamais žmonėmis. Jeigu sutinkate mokytoją, kuris jums duoda daug – pasilikite su juo, kiek įmanoma ilgiau. Tobulėkite ir išlikite kūrybingais. Jūs galite būti kūrybiški netgi balete. Kurkite savo kelią. Šiame greitame pasaulyje, mes vienu metu darome daugybę darbų – turime priimti greitus sprendimus, neatsiduodame vienam dalykui. Jeigu sutelktume dėmesį į vieną sritį – ilguoju laikotarpiu tai atneštų puikių rezultatų.
-Žmonės turi skirtingas galimybių ribas. Ar yra būdų šokėjams pasiekti daugiau nei leidžia jų fizinės savybės?
M.T.: Visos galimybių ribos yra tik galvose. Labai priklauso, kiek žmogus yra atviras – reikia dirbti, koncentruoti dėmesį, nuosekliai eiti pasirinkta linkme ir viskas tampa įmanoma. Savo spektakliuose nuolat dirbu su tam tikrais žmonėmis, bet jie vis dar sugeba mane nustebinti.
- Vasara – atlikėjams atostogų metas. Ar turite patarimų, kaip net atostogaujant išlaikyti formą ir pasiruošti artėjančiam sezonui?
M.T.: Labai geras klausimas. Manau, kad tinka viskas, kas daro jus laimingais – plaukiojimas, vaikščiojimas. Kiekvienas pasirenka, kas jų kūnui labiau tinka – joga, pilates pratimai. Visas aktyvus laisvalaikis gali būti naudingas, jeigu sportuositetaisyklingai, nuolatos ir tai teiks jums džiaugsmo. Jeigu tai namų tvarkymas, apsipirkimas ir gero maisto ruoša – tai irgi puiku.
- Ar savo žinias tobulinate lankydamasis kitų disciplinų seminaruose?
M.T.: Žaviuosi daugeliu dėstytojų – norėčiau turėti daugiau laiko ir išbandyti skirtingus seminarus. Tačiau dėl savo įtemptos dienotvarkės retai pats galiu apsilankyti pas kitus dėstytojus. Aš šoku, kuriu choreografiją kitoms kompanijoms ir savo trupei, dėstau. Laiko niekam kitam nebelieka. Kartais užsuku apšilimui pas mūsų trupės narius. Juos rengia mano kolegos, įtraukdami skirtingas disciplinas – tad apšilimui einame vieni pas kitus.
- Gal galite papasakoti apie artimiausius kūrybinius planus?
M.T.: Spektaklis „Solo2016” yra suplanuotas ikimetų pabaigos – pasirodymai vyks kiekvieną mėnesį vis kitoje Europos scenoje. Tuo pačiu metu ruošiu tris premjeras. Pirmoji – tai mano trupės „Milan Tomášik&Co.”kuriamas spektaklis, kurį jau pradėjome ruošti rezidencijoje Italijoje, o kitų metų premjerai rengsimės keliaudami po rezidencijas Bulgarijoje, Slovėnijoje ir Kroatijoje. Šių metų lapkričio mėnesį laukia duetas su choreografe iš Lenkijos Magdalena Reiter. Taip pat vyksiu į Puerto Riką, kur praėjusiais metais pradėjau statyti spektaklį šokio kompanijoje „CoDa21” – grįžtu jo pabaigti.
- Keliaudamas matote daug skirtingų šiuolaikinio šokio spektaklių. Gal pastebite, koks šiuolaikinis šokis šiuo metu yra populiarus ir kokia ateitis jo laukia?
M.T.: Tai puiki tema ir norėčiau plačiau padiskutuoti. Manau, kad į sceną grįžta fizinis šokis. Apskritai šiuolaikinis šokis nebėra toks populiarus pasaulyje, koks jis buvo praėjusį dešimtmetį. Tačiau turime entuziastingų šokėjų, kurie siekia profesionalumo visame pasaulyje. Į šiuolaikinį šokį dabar įsipina urbanistinisšokis, hip-hop’as, kiti stiliai. Įtraukiant skirtingas šokio disciplinas – grynasis šiuolaikinis šokis gali ir išnykti. Manau, kad tai labai gera tema, kuria turėtume kalbėti daugiau. Ateities šiuolaikinio šokio vieta meno pasaulyje labai priklausys nuo geriausių pasaulio šokio mokyklų, tokių kaip „Codarts” Roterdameir kitų bei jų požiūrio įdabartines ir naujas šokio technikas.
„Vasaros šokio mokykla’17” rugpjūčio 14-19 d. Menų spaustuvėje
Organizatorius Lietuvos šokio informacijos centras.
Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė.
"Šokio pasaulyje: naujienos, įvykiai, jų vertinimas ir komentarai“ projektą dalinai remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.